Spawanie wykładzin PCV na zimno czy montaż na gorąco? Co sprawdzi się lepiej?

Popularnymi metodami montażu wykładzin PCV są tzw. spawania na zimno i na gorąco. Który z nich jest skuteczniejszy, a który łatwiejszy w przeprowadzeniu? Jakie mają zalety i wady? Na te pytania odpowiemy w niniejszym wpisie.

Spawania wykładzin PCV na gorąco – na czym polega ten proces?

Zgrzewanie wykładzin PCV to proces, który jest raczej trudny do przeprowadzenia przez amatorów. Wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu, a także odpowiednich umiejętności, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie wyjątkowej trwałości oraz estetyki spoin. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich środków bezpieczeństwa ze względu na pracę z wykorzystaniem gorącego powietrza.

Proces ten polega na wykorzystaniu gorącego powietrza do rozgrzania fragmentu tworzywa sztucznego, które pełni funkcję spoiwa. Dzięki zwiększeniu plastyczności spoiwa możliwe jest połączenie dwóch fragmentów wykładziny.

Zalety montażu wykładzin PCV na gorąco

Spawanie wykładzin PCV na gorąco jest powszechnie stosowaną metodą montażu ze względu na liczne korzyści, do których należą:

  • trwałość – połączenia wykazują dużą odprność na obciążeia mechaniczne;
  • estetyka – połączenia są gładkie i płaskie, co podnosi efekt wizualny całej podłogi;
  • odporność na wilgoć – spoiwa są odporne na działanie wilgoci, co ma znaczenie dla podłóg narażonych na uszkodzenia w wyniku jej obecności;
  • wydajność – jest to proces szybki, skracający czas montażu wykładzin PCV.

Trudności i wyzwania

Spawanie wykładzin PCV na gorąco stanowi jednak pewne wyzwanie i może okazać się procesem trudnym do przeprowadzenia bez usług profesjonalistów. Wymaga bowiem:

  • wykorzystania specjalistycznego sprzętu, takiego jak opalarki i odpowiednie dysze, a także frezarki, których zakup może być kosztowny i nieopłacalny w przypadku indywidualnych użytkowników, którzy chcą samodzielnie dokonać montażu wykładzin;
  • podjęcia środków zabezpieczających przed poparzeniem się gorącym powietrzem.

Ponadto należy mieć na uwadze to, że w przypadku uszkodzeń naprawa spoin może okazać się trudna. Oprócz tego trzeba liczyć się z tym, że osiągnięcie satysfakcjonującego efektu jest możliwe tylko dzięki odpowiednim umiejętnościom i doświadczeniu.

Spawanie wykładzin PCV na zimno – czy jest skuteczną alternatywą?

Tak zwane spawanie wykładzin PCV na zimno to nic innego jak wpuszczenie ciekłego spoiwa pomiędzy fragmenty wykładziny, które następnie zastyga, tworząc trwałe łączenie. Warto zauważyć, że metoda jest równie skuteczna, a spoina nie odbiega szczelnością i trwałością od tej stosowanej w wykładzinach zgrzewanych na gorąco.

Co więcej, spawanie wykładzin PCV na zimno że okazać się jedyną możliwą metodą ich montażu w miejscach z trudnym dostępem, w strefach zagrożenia wybuchem czy w sytuacjach, kiedy wymagana jest niewidoczna spoina. Metoda ta lepiej sprawdza się też przy montażu wykładzin domowych, które nie są odporne na wysokie temperatury, a także w razie konieczności wykonania spoin pionowych i narożnych.

Dlaczego warto spawać wykładziny na zimno?

Spawanie wykładzin PCV na zimno jest procesem łatwiejszym i niewymagającym wykorzystania profesjonalnych narzędzi. Dzięki temu znacznie prościej jest przeprowadzić montaż osobom niedoświadczonym oraz nieposiadającym profesjonalnego i kosztownego sprzętu. Brak pracy z gorącym powietrzem niweluje jakiekolwiek ryzyko związane z poparzeniem.

Spawanie wykładzin na zimno – czy ma jakieś wady?

W tym przypadku trudno mówić o wadach, a raczej o pewnych ograniczeniach i dyskomforcie. Te pierwsze wynikają z czasu oczekiwania na zastygnięcie spoiny, który może wynosić nawet kilka godzin. Dyskomfort natomiast może wiązać się z uciążliwym zapachem kleju, który może być gryzący i nieprzyjemny.

Spawanie wykładzin na zimno czy na gorąco? Podsumowanie

W przypadku montażu wykładzin domowych łatwiejszym rozwiązaniem jest spawanie na zimno. Nie wymaga stosowania profesjonalnych narzędzi, a łatwość procesu pozwala przeprowadzić go osobom mniej doświadczonym, także ze względu bezpieczeństwa. Ponadto w przypadku niektórych miejsc, jak np. strefy zagrożone wybuchem jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Spawanie wykładzin PCV na gorąco może okazać się rozwiązaniem korzystniejszym w miejscach wymagających wyjątkowej estetyki spoiny, a także w przypadku stosowania bardziej wytrzymałych wykładzin, przeznaczonych do użytku w warunkach trudniejszych niż domowe.

Należy podkreślić, że trwałość spoin w obu przypadkach jest na tym samym poziomie, dlatego wybór odpowiedniej metody powinien być podyktowany przede wszystkim kwestiami związanymi z przebiegiem montażu.

Systemy instalacyjne do podłóg i parkietów

Specjalistyczne maszyny i narzędzia do przygotowania podłoża oraz montażu podłóg

Kompletny asortyment do układania, renowacji oraz konserwacji podłóg drewnianych

Designerskie podłogi z żywic poliuretanowych i epoksydowych

Systemy do układania płytek ceramicznych oraz kamienia

Wysokojakościowe narzędzia do podłóg i ścian